Saturday, February 12, 2005

من یار مهربانم؛ پشت صحنه یک گفت‌وگو

تازه‌ترین مطلبم در شرق، امروز چاپ شد. گفت‌و‌گویی است با مدیر و مسئول بازاریابی سایت بخوان دات‌کام که در زمینه فروش آن‌لاین کتاب فعالیت می‌کند، یا بهتر است بگویم یک کتاب‌فروشی آن‌لاین است. اولین بار تبلیغ این سایت را در نمایشگاه کتاب امسال دیدم، روی تراکت‌های پارچه‌ای بزرگ با جمله‌ای که هوشمندانه نوشته شده بود (و در لید گزارش آورده‌ام). از همان موقع دوست داشتم موقعیتی فراهم شود تا بتوانم با گردانندگان این سایت یک گفت‌وگو انجام دهم. این موقعیت سرانجام در اوایل دی‌ ماه فراهم شد. یک صبح سرد و ابری زمستانی بود، دقیقیش را بخواهید پنجشنبه سوم دی ساعت 10 و نیم، که در دفتر بخوان دات‌کام در انتهای یکی از خیابان‌های متصل به جردن، چسبیده به بزرگراه مدرس، با امیرپویا سیف‌زاده و سولماز دهقان‌زاده گفت‌وگو را انجام دادم و در آخر هم بخش‌های مختلف ساختمان (و همین‌طور انبار کتاب‌ها) را دیدم. جای خیلی تر و تمیز و مرتبی بود؛ و کاری که انجام می‌دادند کار قشنگی، کلاً.

مطلب آماده‌شده را چند روز بعد از آن به خانم مینو مومنی (مسئول بخش کامپیوتر گروه رسانه شرق) دادم. فردایش که با او تماس گرفتم، ایرادی در مطلب ندیده بود جز اینکه نحوه تنظیم آن جوری بود که تا حالا مشابهش در هیچ روزنامه‌ای کار نشده بود؛ یعنی نه گفت‌وگویِ صرف بود و نه گزارش گفت‌وگو! به نظر خود من که البته خیلی خوب بود، و گفتم خوب این هم خودش می‌شود یک جور نوآوری، اما در نهایت تصمیم گرفته شد که خودم بر اساس یکی از دو سبکِ پیش‌گفته مطلب را بازتنظیم کنم. برنامه سفری که همان روزها برایم پیش آمد، این کار را حدود ده روز عقب انداخت. بعد از آن هم چندین نوبت آگهی نیم‌صفحه در صفحه رسانه که چند تا گزارش تمام‌صفحه را در صف چاپ نگه‌داشته بود، و درست بعد از آنها ویژه‌نامه انقلاب روزنامه شرق که نزدیک دو هفته جای صفحات فرهنگ و هنر شرق را گرفت، چاپ مطلب من را تا همین امروز، شنبه 24 بهمن، عقب انداخت. اینها را هم گفتم تا اگر در لید مصاحبه خواندید «...8 ماه [پس از نمایشگاه کتاب تهران]» و با خودتان حساب کردید که نمایشگاه در اردیبهشت بوده و حالا هم که بهمن است می‌شود 9 ماه، فکر نکنید که بلد نیستم ماه‌ها را بشمارم:) این توضیحات را کمابیش در لید گفت‌وگو نوشته بودم، که حالا یا به خاطر کمبود جا و یا عدم ذکر این نکته که این مطلب نزدیک دو ماه منتظر چاپ بوده است، حذف شده است. در آخر گفت‌وگو هم، آنجا که پرسیده‌ام اسم بخوان پیشنهاد چه کسی بوده، مقداری از توضیحاتِ قبل از آن حذف شده (به خاطر کمبود جا)، که حالا بد نیست اینجا بیاورمش:

گفت‌وگوی دو ساعت و نیمه ما کم‌کم به انتها می‌رسد. در سالنی که نشسته‌ایم، یک وایت‌برد بزرگ هم به دیوار نصب شده که در بخشی از آن «پیشنهادهایی که به بخوان دات‌کام میل شده» نوشته شده است. دهقان‌زاده می‌گوید: «در این مدت ظاهر سایت را چند بار تغییر داده‌ایم و سعی کرده‌ایم بر اساس پیشنهادها، استفاده از آن را ساده کنیم مثلاً اوایل مردم می‌گفتند صفحه اول گیج‌کننده است، یا مثلاً نمی‌توانستند سبد خرید را پیدا کنند، ولی الان یک راهنمای خرید گذاشته‌ایم و محل و رنگ دکمه‌ها را هم جوری انتخاب کرده‌ایم که راحت دیده شوند.

در انتها به همراه امیرپویا سیف‌زاده قسمت‌های مختلف ساختمان و همچنین انبار کتاب‌ها را می‌بینم. همه چیز در نهایت نظم و آراستگی است. موقع خداحافظی یادم می‌آید که یک سؤال را نپرسیده‌ام...


اگر گفت‌وگو را خواندید، این مطلب کنار آن را هم بخوانید که در تکمیل گزارش من نوشته شده است و در آن به سه کتاب‌فروشی آن‌لاین دیگر و برخی حس‌های مرتبط با خرید آن‌لاین کتاب اشاره شده است. در مورد این مطلب یک راز! هم وجود دارد که فکر نکنم بتوانید حدس بزنید چیست:)

خوب فعلاً نوشتن بس است، خوشحالم که از سه نوشته اول این وبلاگ، دو تایش مربوط به کتاب و کتاب‌خوانی شده است. کتاب بعدی که می‌خواهم بخوانم، «دل سگ» میخائیل بولگاکف است؛ البته نه امشب. مجبورم فردا به هر جان کندنی هست حداکثر ساعت 8 و نیم صبح میرداماد باشم و این برای من که صبح زود بیدارشدن برایم مثل یک کابوس است، یعنی آخر ضد حال! بگذریم، در این شب سرد زمستانی که هوا به قولی مثل سگ سرد است، فعلاً شب به‌خیر!

5 نظر:

Anonymous hosein norouzi نوشته...

to azize delami....

13 February, 2005 04:11  
Anonymous hosein norouzi نوشته...

chera be rooz nisti azize del?

24 February, 2005 02:33  
Anonymous Anonymous نوشته...

Nice site!
[url=http://zdhmaupb.com/zsnf/erwv.html]My homepage[/url] | [url=http://lbpluhqm.com/drtf/nufj.html]Cool site[/url]

13 September, 2006 22:35  
Anonymous Anonymous نوشته...

Thank you!
My homepage | Please visit

13 September, 2006 22:35  
Anonymous Anonymous نوشته...

Great work!
http://zdhmaupb.com/zsnf/erwv.html | http://rurjmkcx.com/hgqn/shht.html

13 September, 2006 22:35  

Post a Comment

خانه >>