Friday, August 12, 2005

مطلبی درباره فیلترینگ سایت‌های اینترنتی

این مطلب را خیلی وقت پیش، همان روزهای اول فیلترشدن فلیکر، برای صفحه آخر شرق نوشته بودم. اما منتشر نشد. حتی با این که به طنز نوشته و کلی ملایم‌اش کرده بودم.

***

خدا نسل‌شان را از روی زمین زیاد کند!

علی اکبر قزوینی: خدا خیر بدهد به این سربازهای گمنام که مدام در اینترنت سرک می‌کشند و سایت‌های بَدبَد را شناسایی می‌کنند و می‌دهند دست آدم‌های این‌کاره‌ای که بلدند چه جوری آنها را فیلتر کنند که از هیچ فیلترشکن و پروکسی سروری هم کاری برنیاید. واقعاً خیلی لذت‌بخش است که آدم برود سر وقت اینترنت و ببیند سایتی که تا دیروز بی هیچ مشکلی باز می‌شده حالا برچسب «دسترسی ممنوع» خورده است. باید خودتان این را تجربه کنید تا این لذتی را که وصفش رفت از عمق وجود حس کنید. یک نمونه مثلاً همین سایت «گزگ» (Gazzag.com)، با این اسم مزخرفش که آدم را یاد قزاق‌های کافر از خدا بی‌خبر می‌اندازد. این سایت که نسخه رونوشت «اورکات» معدوم (Orkut.com) است، بعد از این‌که آن اولی با فیلترشدن ارتباط شومش با کاربرهای داخل ایران قطع شد، افراد را جلب خودش کرد. امان از این کاربرهای ناآگاه. یک سوراخ به رویشان بسته می‌شود می‌روند هزار تا سوراخ دیگر پیدا می‌کنند. ولی خوشبختانه سربازان گمنام موصوف بیکار که ننشسته‌اند. عین قرقی می‌آیند بالاسر این‌جور سایت‌ها و سریع می‌بندندشان. مثال دیگرش «مووبل‌تایپ»(Movabletype.org) . می‌روند با امکانات این سایت وب‌لاگ می‌سازند و محتوا تولید می‌کنند؛ اما حتماً آن‌قدر بی‌محتوا بوده که دوستان کمر به فیلتر سرچشمه بستند. «فلیکر» (Flickr.com) هم که تازه‌ترین مورد است. آخر چه معنی دارد هر کسی عکس‌های جالب و دیدنی را از این ور و آن ور بگیرد و بگذارد روی وب. اصلاً عکس چه معنا دارد؟ این چند سایت البته تنها چند نمونه بود از مجموعه بی‌شمار سایت‌های نامناسبی که حافظان عفت عمومی ــ خدا خیرشان بدهد ــ آنها را از دسترس من و شمای نادانِ ناآگاه دور کرده‌اند. آن‌قدر آدم از این تلاش‌های مداوم شبانه‌روزی به وجد می‌آید که می‌خواهد از ته دل با تمام وجود فریاد بزند «خدا نسل‌شان را از روی زمین... از روی زمین... زیاد کند!»

2 نظر:

Blogger Persian Buddy نوشته...

چرا منتشر نشد ؟ دلیل فنی داشت یا اینکه نخواستن چاپش کنن ؟ البته منم انتظار ندارم که همچین متنی توی شرق چاپ بشه . شرق خیلی محافظه کار تر از این حرفاس

13 August, 2005 17:28  
Anonymous siamak gholizadeh نوشته...

salam.
matlabe jalebi bood. omidvaram ejaze bedid dar weblog khodam eshareii be an dashte basham. be har hal bande in karo mikonam.

19 August, 2005 12:56  

Post a Comment

خانه >>